پنج شنبه، ۶ آبان ۱۴۰۰ - ساعت: ۸:۳۲ ق.ظ

حمایت از شتاب دهنده‌ها و مراکز نوآوری در حوزه فن‌آوری‌های وابسته به صنعت خودرو

تاریخ انتشار: یکشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۷
تفاهم نامه حمایت از شتاب دهنده ها و مراکز نوآوری درحوزه فن آوری های وابسته به صنایع خودرو با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فن آوری ریاست جمهوری و مهندس هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به امضا رسید.
به گزارش ایکوپرس،‌ این تفاهم نامه در راستای سیاست‌های کلی کشور برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد مراکز نوآوری و کارآفرینی فن‌آورانه و رسوخ نوآوری در صنایع مادر و کلیدی کشور به امضا رسیده است.

برمبنای این گزارش، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در آیین تبادل فن آورانه میان این گروه صنعتی با معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری، با بیان این که ایران خودرو همواره به دنبال توسعه ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی بوده گفت: راهکارهای موجود نباید در حد تحقیق و پژوهش باقی بماند و ایده هایی که در این حوزه ارایه می شود باید به مرحله اجرا و تجاری‌سازی برسد.

مهندس یکه زارع افزود:‌ معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری بستر مورد نیاز را ایجاد کرده تا ما بتوانیم از توانمندی‌های موجود در شرکت‌های دانش بنیان و توان مهندسان جوان در مسیر به روز آوری صنعت خودروسازی بهره مند شویم.

وی از تضمین خرید محصولات تولیدی در شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت:‌ به مدت 5 سال خرید تکنولوژی و دانش فنی و محصولات شرکت های دانش بنیان در حوزه قطعه سازی را تضمین می‌کنیم.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، صنعت خودرو را لکوموتیو صنایع کشور دانست و با بیان این که خودروسازی سبب رونق بیش از 50 صنعت می شود گفت: تحریم تهدیدی برای صنعت خودروسازی بوده اما باید آن را به فرصتی تبدیل کنیم تا این لکوموتیو با شتاب حرکت کند. وی افزود: توجه ما به شرکت های دانش بنیان است که در انتقال دانش تولید قطعه فعالیت می کنند.

برمبنای این گزارش، ترویج اطلاع رسانی و همگام کردن صنایع و شرکت‌های مختلف منتفع در جهت بهبود و افزایش کیفیت‌ خدمات و محصولات، در حوزه صنایع خودرو و تجهیزات، پیش برد اهداف تحقیقاتی و ارایه طرح‌های عملیاتی جهت بکارگیری فن‌آوری‌های مرز دانش و روز جهانی در حوزه خودرو، ‌حمایت از شتاب دهنده‌های تخصصی برای جذب، تیم سازی و آموزش و توان سازی نوآوران و کارآفرینان این حوزه، شبکه سازی بازیابی و سرمایه گذاری بر روی تیم‌ها و هسته‌های فن‌آور، مهم ترین مفاد تفاهم نامه منعقد شده میان گروه صنعتی ایران خودرو و معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری است.

طبق این تفاهم نامه معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری متعهد به کمک به بهسازی زیرساخت های لازم شامل فضای فیزیکی مناسب و تجهیزات مناسب برای شکل‌گیری مراکز نوآوری و شتاب دهی، حمایت از تاسیس و راه‌اندازی مراکز نوآوری با محوریت فن‌آوری‌ها و کاربردهای حوزه صنایع خودرو به ویژه در زنجیره قطعه‌سازی است.

همچنین حذف مجوزهای لازم برای تاسیس و آغاز به کار مراکز نوآوری و ایجاد زمینه لازم برای همکاری و انعقاد تفاهم نامه‌های هدف محور با شرکت‌های دانش بنیان و سایر دستگاه‌های مرتبط از دیگر تعهدات معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری است.

در این تفاهم نامه گروه صنعتی ایران خودرو نیز متعهد به تلاش حداکثری برای تعریف مسایل و چالش‌های صنعت خودرو و در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز و تضمین خرید راه حل ها و محصولات اعتبار سنجی شده در شبکه قطعه سازان دانش بنیان است. تلاش حداکثری برای فراهم کردن محتوا و آموزش های فنی برای توانمندی سازی تیم‌های مستقر در شتاب دهنده‌ها، شامل بازدیدها و دوره های آموزشی مرتبط با مشکلات مطرح شده نیز بخشی از تعهدات ایران خودرو در این تفاهم نامه است.

گفتنی است،‌ به منظور اجرایی کردن مفاد این تفاهم‌نامه کمیته‌ای متشکل از دو نماینده از طرفین تشکیل خواهد شد. این کمیته وظیفه تدوین برنامه های اجرایی توافق ها تامین اعتبارات مورد نیاز و نظارت بر اجرای صحیح برنامه ها را را برعهده دارد. زمان آغاز همکاری مشترک در قالب تفاهم نامه، از زمان امضای طرفین و مبادله آن بوده و اعتبار آن به مدت سه سال تعیین شده است.